الّلهمَّ صلِّ على محمَّد وآل محمَّد
ورود به سایت
سایت خبری ، اجتماعی و فرهنگی بازتاب کوهیج » اجتماعی و فرهنگی » مقاله ای زیبا از محمد بالود

مقاله ای زیبا از محمد بالود

در تاریخ : 05.04.91
توسط : Baztab
نظرات : 2
بازدیدها : 3490

کوهیج در آیینه فردا

 

 

مقاله ای زیبا از محمد بالود


هرچه رفت از عمر، یاد آن به نیکی می کنند        چهره امروز در آیینه فردا خوش است


روستای کوهیج در 18 کیلومتری غرب بستک قرار دارد و همانند دیگر نقاط منطقه، برای عموم اهالی شهرستان بستک نامی آشنا است. امروزه این روستا به جز بعضی ویژگی های خاص، از دیگر مناطق شهرستان قابل تمایز نیست؛ اما در گذشته نه چندان دور به خاطر موقعیت خاص بستک، این روستا نیز از موقعیت ویژه ایی برخوردار بوده است.


شهر بستک در دوران حکومت زندیه و قاجاریه مرکز حکمرانی حاکمان بزرگی بوده که بر قلمرو وسیعی از جنوب ایران حکومت می کردند. دامنه نفوذ آنها گاهی تا مناطق بندرعباس در جنوب, لار در شمال, کرمان در شرق و مناطقی از جنوب استان فارس کنونی در غرب را در بر می گرفته, و با حاکمان غرب مناطق حاشیه جنوبی خلیج فارس رابطه دوستانه ای داشته اند.


کوهیج به خاطر همجواری با بستک، در دوران خوانین بنی عباسی از سه جهت مورد توجه بوده است:


1-موقیعت نظامی:
کوهیج به خاطر حدفاصل قرار گرفتن بین شهر بستک و مناطق جنوب غربی فارس و جلوگیری از نفوذ اشرار، از اهمیت خاصی برخودار بوده است. قلعه های مستحکم در غرب کوهیج به نام «قلعه گِرَکُوه» و «قلعه کوهیج» در وسط روستا که بقایای آنها هنوز پابرجاست، در حفظ امنیت شهر بستک که مقر حاکمان بوده، نقش بسزایی داشته است. محافظان قلعه های فوق، ضمن حفظ امنیت و تأمین مسیر کاروان ها و مسافران، شبانه روز در حال پاسداری بودند و هیچ گونه حرکتی از دید آنان پنهان نمی ماند.


2- وجود نخلستان های بزرگ:
آب شیرین و خاک حاصلخیز کوهیج، این نقطه را مورد توجه عام و خاص قرار داده بود. نخلستان های بزرگ کوهیج که قسمتی از آن نابود شده است؛ در برهه خاص زمانی، ناجی بسیاری از مردم بوده که در سال های قحطی ناشی از جنگ جهانی دوم جهت تأمین غذای خود به این نقطه می آمدند. وفور درختان نخل و خرماهای مرغوب باعث شده بود که این نقطه به «بصره کوچک» شهرت یابد.


3- موقعیت علمی و فتوا:
مهم ترین ویژگی کوهیج در گذشته، موقعیت علمی آن بوده است. شهرت علمای بزرگی چون شیخ حاجی احمد کبیر, شیخ شافعی کبیر و اخیراً شیخ عبدالله نقشبندی و علمای بزرگ دیگر، کوهیج را نه فقط در مناطق بستک، بلکه در میان شیخ نشین های حاشیه خلیج فارس نیز مشهور کرده بود.


شهرت علمی این علمای بزرگ، وجود امکانات تحصیلی, امنیت, حُسن سلوک و رابطه خوب حاکمان بستک با مناطق هم جوار، مشتاقان علوم دینی را از مناطق مختلف و کشورهای حاشیه خلیج فارس جهت تحصیل علم به این منطقه می کشاند. تجمع علما و طلاب علوم دینی و رفت و آمد مراجعان از مناطق مختلف جهت کسب فتوا و اطلاع و آگاهی از مسائل دینی و شرعی باعث شد که کوهیج به «دارالعلم» شهرت یابد. هرچند امروز چهره کوهیج دگرگون شده است و تغییر و تحولات قرن بیست و یک براین نقطه کوچک بی تأثیر نبوده است، و مردم نسبت به گذشته از آسایش و رفاه نسبی برخوردار شده اند، اما گاهی یاد دوران پر افتخار گذشته کام جانمان را شیرین می کند و تجربیات گذشته راه آینده را روشن تر می سازد.


امروزه دیگر کوهیج از موقعیت گذشته برخوردار نیست و اوضاع منطقه نیز به طور کلی دگرگون شده است، اما این افتخار  را دارد که فرزندان رشید و برومندی در دامان خود پرورانده است. مردان و زنان بزرگی که در هرجا و مکان که باشند، دل هایشان به یاد این دیار می تپد, و آرزوی عزّت و عظمت مردم و زادگاه خود را همواره چون مشعلی فروزان در قلب خود روشن نگه داشته اند.


یکی از این مردان بزرگ جناب آقای شیخ سعید قاضی کوهیجی است که:


که دارد کفی راد و فرو  نژاد     خردمند و روشن دل و پر ز داد


بزرگ مردی که با وجود کهولت سن هر ساله چندین بار زحمت سفر را برخود هموار می کند و راهی این دیار می شود, و آرزویش پیشرفت و ترقی فرزندان این منطقه است. ذکر خوبی های این مرد بزرگ همواره در افواه مردمش جاری و یاد او برای همیشه در قلب یکایک افراد این دیار نقش خواهد بست.


هرگزم نقش تو از لوح دل و جان نرود      هرگز از یاد من آن سرو خرامان نرود


چون یادی از این بزرگ مرد در این مختصر آمد، شایسته است تا مختصری از کارها و اعمال خیرخواهانه و خداپسندانه او نیز ذکری به میان آید و مدعا با بینات برابر شود.
1-احداث جاده کوهیج به بستک
2- ساخت شش دستگاه خانه معلم
3- ساخت مرکز بهداشتی درمانی با تجهیزاتی مشتمل بر آزمایشگاه، بخش رادیولوژی و زایشگاه
4- ساخت خوابگاه دخترانه مریم عقیلی
5- احداث مجتمع آموزشی شیخ عبدالله کوهیجی
6- ساخت ورزشگاه آزادی کوهیج
7- ساخت مدارس راهنمایی بی بی کلثوم و شیخ اسحق
8- خرید دو دستگاه مینی بوس جهت مدارس
9- پرداخت کمک هزینه به دانش آموزان و دانش جویان
10- احداث دبیرستان شبانه روزی حاج شیخ عبدالرحیم کوهیجی
11- احداث دبیرستان شبانه روزی شیخ نجیب کوهیجی


دبیرستان شبانه روزی شیخ عبدالرحیم کوهیجی:
این دبیرستان در سال 1380 با زیربنای 2500 متر مربع, به همت خیّر بزرگوار جناب شیخ سعید قاضی ساخته شد. این دبیرستان دارای 14 کلاس درس و سالن اجتماعات می باشد. جمیعت دانش آموزی آن 240 نفر است که در رشته های ریاضی و تجربی زیر نظر مربیان دلسوز و دبیران مجرّب و مرتبط با رشته تحصیلی آموزش می بینند.
امکانات این دبیرستان شامل خوابگاه، آزمایشگاه علوم پایه مجهّز، کتابخانه با بیش از 5000 جلد کتاب عمومی و تخصصی، مجهّز به سیستم تلفن گویا(برای اولین بار در سطح شهرستان) جهت اعلام تلفنی وضعیت درسی دانش آموزان به اولیاء می باشد. همچنین مرکز فناوری با ظرفیت 40 دستگاه در این دبیرستان جهت استفاده دانش آموزان در حال ساخت می باشد.


دبیرستان دخترانه شیخ نجیب کوهیج و هنرستان فنی و حرفه ای شیخ سعید قاضی:
این دبیرستان در سال 1387 با زیربنای 1800 متر به همّت خیّر بزرگوار جناب آقای شیخ سعید قاضی ساخته شد. مرکز فوق دارای 14 کلاس درس و سالن اجتماعات می باشد. آمار دانش آموزی این مرکز آموزشی 200 نفر دانش آموز دختر است که زیر نظر مربیان دلسوز و دبیران مجرّب و ورزیده به کسب علم و معرفت مشغولند. دانش آموزان این دبیرستان، در رشته تجربی  و هنرستان در دو رشته کودکیاری و حسابداری در سال جاری و مدیریت خانواده و کامپیوتر در سال آینده آموزش می بینند.
امکانات این مرکزعلمی و آموزشی شامل خوابگاه با تمام امکانات رفاهی, کتابخانه مجهز، آزمایشگاه، کارگاه کامپیوتر و ... می باشد.

دسته بندی : اجتماعی و فرهنگی
بازگشت
تلگرام
تگهای مطلب : کوهیج
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
 نظرات :
کاربران فعال
آفلاين دلگیر  در تاریخ : 8 تیر 1391 23:51
اقای بالود استاد عزیز ممنون از مقاله تون
پاسخ  2
کاربران ویژه
آفلاين younes  در تاریخ : 8 تیر 1391 11:14
ما هم از آقای بالود تشکر میکنیم که چنین مطلبی برای ما نوشتند
همچنین از بازتاب عزیز دست گلتون درد نکنه
پاسخ  1
 نظر دهید :
نام شما : *
ایمیل شما : *
نظر شما : *
 • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
  heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
  winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
  worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
  expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
  disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
  joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
  sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
  neutral_faceno_mouthinnocent
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود
جدید ترین تصاویر گالری